Unia uniezależni się gazowo od Rosji? Jest plan Komisji Europejskiej
Komisja Europejska opublikowała plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Powodem jest napaść Rosji na Ukrainę. Przed 2030 rokiem Wspólnota ma całkowicie być niezależna od rosyjskiego błękitnego paliwa. Obecnie prawie 40 procent gazu sprowadzanego do Unii pochodzi z Rosji.
2022-03-08, 16:42
To największe w historii przedefiniowanie strategii bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Po wielu latach polegania na dostawach z Rosji teraz Wspólnota robi zwrot, w ciągu tego roku chce zmniejszyć import rosyjskiego gazu o dwie trzecie.
"Nie możemy po prostu polegać na dostawcy, który wyraźnie nam grozi. Musimy działać teraz, aby złagodzić wpływ rosnących cen energii, zdywersyfikować dostawy gazu na przyszłą zimę i przyspieszyć przejście na czystą energię" - napisała w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Nacisk na LNG
W sprawie przygotowań do zimy Bruksela ma wyznaczyć na 90 procent obowiązkowy poziom zapełnienia gazem magazynów do października. A ponadto plan uniezależnienia się od Rosji zakłada zróżnicowanie dostaw, kładzie nacisk na LNG i umowy z wiarygodnymi partnerami.
Wśród nich są USA, Katar, Algieria i Egipt. Rezygnacja z dostaw rosyjskiego gazu ma być zrekompensowana energią odnawialną. Komisja podkreśla też konieczność poprawy efektywności energetycznej i wdrożenia Zielonego Ładu.
REKLAMA
- Cena ropy rośnie po nałożeniu na Moskwę sankcji. Rosja piątym co do wielkości dostawcą
- "Jest szansa na to, by spadły ceny paliw". Wiech o porozumieniu z Iranem
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Posłuchaj
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
jb
REKLAMA
REKLAMA